SkiFever.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
SkiFever Co nowego na stoku Inne regiony Elbrus-Bezengi najwyżej położony ośrodek narciarski

Elbrus-Bezengi najwyżej położony ośrodek narciarski

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

© BSANI - Fotolia.comTysiące turystów udają się corocznie na północ Kaukaskiego łańcucha górskiego, aby podziwiać jeden z największych nieczynnych wulkanów na naszym globie. Dlatego właśnie na zboczach najwyższego szczytu w Europie zbudowany zostanie ośrodek narciarski klasy światowej „Elbrus-Bezengi”.

 

Elbrus jest prawdziwą Mekką dla miłośników turystyki górskiej. Każdy zawodowy alpinista marzy o wspinaczce na najwyższy punkt Europy – Elbrus - o wysokości 5642 metra. Niedługo to marzenie może się spełnić. W najbliższym czasie opracowane będą bezpieczne trasy wspinaczki na szczyty Elbrusu. Dzięki unikalnemu ukształtowaniu powierzchni w strefie uzdrowiskowej zostanie także zbudowanych ponad 160 kilometrów tras narciarskich – zarówno dla doświadczonych sportowców, przepadających za warunkami ekstremalnymi, jak też dla dopiero początkujących. U stóp góry na turystów czekają źródła wód mineralnych.

Na razie na miejscu przyszłego uzdrowiska „Elbrus-Bezengi” prowadzone są wstępne przygotowawcze badania. „Zespół turystyczny należy budować w sposób niepodważający stanu środowiska naturalnego”, - powiedział w wywiadzie dla radia „Głos Rosji” zastępca dyrektora generalnego spółki państwowej „Uzdrowiska Kaukazu Północnego” Rostisław Murzagułow:

„Obecnie prowadzone jest laserowe skanowanie i inżyniering terenów. Tę prace wykonujemy sami. Musimy wypracować podstawową koncepcję, aby potem inwestorzy mogli podejmować działalność na dobrze przygotowanym gruncie. Aby inwestorzy lepiej mogli orientować się w tym, co można tu budować, a czego nie wolno. Jest to wręcz idealne miejsce na hotel.  Dlatego inwestor może wykupić teren czy wziąć go w dzierżawę i przystępować do realizacji swego projektu”.

Podstawowych wydatków na budowę uzdrowiska podejmuje się państwo. Inwestorzy mają za zadanie jego rozwijanie. Elbrus jest brandem. „Nie ma nic dziwnego w tym, że zainteresowanie Elbrusem wykazują nie tylko turyści, lecz również zagraniczne spółki,” – podkreślił ekspert do spraw turystyki Arkadij Gołowin:

„Zazwyczaj w Europie podstawowe inwestycje zapewnia najpierw państwo. Buduje ono obiekty infrastruktury, rozbudowuje sieć wyciągów, urządza ścieżki turystyczne i tak dalej. Po tym przychodzi kolej na inwestorów. Nie ma żadnych wątpliwości, że Elbrus jest brandem. Elbrus jest bowiem najwyższym szczytem Europy, jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie. Czyli w sumie ludzie dobrze orientują się w tym, co to jest.  Sam wyraz „Elbrus” natychmiast wywołuje ze strony wielu Europejczyków żywe zainteresowanie”.

Specjalnie dla realizacji projektów północno- kaukaskiego klastru turystycznego utworzona została państwowa korporacja pod nazwą „Uzdrowiska Kaukazu Północnego”. Wspólnie z francuskim bankiem Caisse des  Depots et Consignations już założyła ona mieszane przedsiębiorstwo, które będzie inwestować we wszystkie uzdrowiska Kaukazu Północnego. „Ponadto, oprócz nich do udziału w rozwijaniu klastru turystycznego dążą tłumnie liczne spółki z całego świata, - podkreślił Rostisław Murzagułow:

„Francja może zainwestować w te projekty do 20 miliardów euro.  Właściwie, są to koszty wszystkich obiektów narciarskich i wszystkiego, co jest z nimi związane. Inni inwestorzy, z którymi już podpisano porozumienia część pracy mają wykonać we własnym zakresie. Czyli są to dwie koreańskie spółki energetyczne, które zainwestują blisko miliard euro w energetykę. Z nimi także zakładane jest przedsiębiorstwo mieszane. Zawarto już umowę intencyjne z Niemcami i Anglikami. Zainteresowanie zdradzają także wielkie amerykańskie spółki, których nazw nie podajemy, gdyż dokument znajduje się dopiero na etapie dopracowania”.
„Elbrus-Bezengi” stanie się najwyżej położonym w górach turystycznym zespołem w Europie i w Azji – różnica wysokości stanowi 1944-4164 metry. Wyżej jest położone tylko uzdrowisko „Merida” w Wenezueli, gdzie trasy zjazdowe zaczynają się na wysokości 4767 metrów. Ponadto, na wysokości ponad dwóch tysięcy metrów nad poziomem morza zbudowany będzie najwyżej położony w Europie dworzec autobusowy. Pierwszych turystów „Erlbrus-Bezengi” ma przyjąć już w 2015 roku. Osiągnięcie przez uzdrowiska mocy projektowych zaplanowano na koniec 2019 roku.

Artykuł pochodzi ze strony Głos Rosji


 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ośrodki SKi

Sprzęt narciarskiSKI szkoła

Reklama

Sonda

Gdzie najczęściej jeździcie na nartach w Polsce
 

SkiFever Google+

Facebook

SKI Kontakt

Jesteś na stoku wydarzyło się coś ciekawego poinformuj innych narciarzy o panujących warunkach na stoku.

Prześlij zdjęcia Napisz klika słówNapisz jakie panują warunki

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:

reporter@skifever.pl

T-Mobile: 664 128 339

Opłata za MMS i SMS wg stawek operatora.