SkiFever.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
SkiFever Co nowego na stoku Inne regiony Elbrus-Bezengi najwyżej położony ośrodek narciarski

Elbrus-Bezengi najwyżej położony ośrodek narciarski

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

© BSANI - Fotolia.comTysiące turystów udają się corocznie na północ Kaukaskiego łańcucha górskiego, aby podziwiać jeden z największych nieczynnych wulkanów na naszym globie. Dlatego właśnie na zboczach najwyższego szczytu w Europie zbudowany zostanie ośrodek narciarski klasy światowej „Elbrus-Bezengi”.

 

Elbrus jest prawdziwą Mekką dla miłośników turystyki górskiej. Każdy zawodowy alpinista marzy o wspinaczce na najwyższy punkt Europy – Elbrus - o wysokości 5642 metra. Niedługo to marzenie może się spełnić. W najbliższym czasie opracowane będą bezpieczne trasy wspinaczki na szczyty Elbrusu. Dzięki unikalnemu ukształtowaniu powierzchni w strefie uzdrowiskowej zostanie także zbudowanych ponad 160 kilometrów tras narciarskich – zarówno dla doświadczonych sportowców, przepadających za warunkami ekstremalnymi, jak też dla dopiero początkujących. U stóp góry na turystów czekają źródła wód mineralnych.

Na razie na miejscu przyszłego uzdrowiska „Elbrus-Bezengi” prowadzone są wstępne przygotowawcze badania. „Zespół turystyczny należy budować w sposób niepodważający stanu środowiska naturalnego”, - powiedział w wywiadzie dla radia „Głos Rosji” zastępca dyrektora generalnego spółki państwowej „Uzdrowiska Kaukazu Północnego” Rostisław Murzagułow:

„Obecnie prowadzone jest laserowe skanowanie i inżyniering terenów. Tę prace wykonujemy sami. Musimy wypracować podstawową koncepcję, aby potem inwestorzy mogli podejmować działalność na dobrze przygotowanym gruncie. Aby inwestorzy lepiej mogli orientować się w tym, co można tu budować, a czego nie wolno. Jest to wręcz idealne miejsce na hotel.  Dlatego inwestor może wykupić teren czy wziąć go w dzierżawę i przystępować do realizacji swego projektu”.

Podstawowych wydatków na budowę uzdrowiska podejmuje się państwo. Inwestorzy mają za zadanie jego rozwijanie. Elbrus jest brandem. „Nie ma nic dziwnego w tym, że zainteresowanie Elbrusem wykazują nie tylko turyści, lecz również zagraniczne spółki,” – podkreślił ekspert do spraw turystyki Arkadij Gołowin:

„Zazwyczaj w Europie podstawowe inwestycje zapewnia najpierw państwo. Buduje ono obiekty infrastruktury, rozbudowuje sieć wyciągów, urządza ścieżki turystyczne i tak dalej. Po tym przychodzi kolej na inwestorów. Nie ma żadnych wątpliwości, że Elbrus jest brandem. Elbrus jest bowiem najwyższym szczytem Europy, jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie. Czyli w sumie ludzie dobrze orientują się w tym, co to jest.  Sam wyraz „Elbrus” natychmiast wywołuje ze strony wielu Europejczyków żywe zainteresowanie”.

Specjalnie dla realizacji projektów północno- kaukaskiego klastru turystycznego utworzona została państwowa korporacja pod nazwą „Uzdrowiska Kaukazu Północnego”. Wspólnie z francuskim bankiem Caisse des  Depots et Consignations już założyła ona mieszane przedsiębiorstwo, które będzie inwestować we wszystkie uzdrowiska Kaukazu Północnego. „Ponadto, oprócz nich do udziału w rozwijaniu klastru turystycznego dążą tłumnie liczne spółki z całego świata, - podkreślił Rostisław Murzagułow:

„Francja może zainwestować w te projekty do 20 miliardów euro.  Właściwie, są to koszty wszystkich obiektów narciarskich i wszystkiego, co jest z nimi związane. Inni inwestorzy, z którymi już podpisano porozumienia część pracy mają wykonać we własnym zakresie. Czyli są to dwie koreańskie spółki energetyczne, które zainwestują blisko miliard euro w energetykę. Z nimi także zakładane jest przedsiębiorstwo mieszane. Zawarto już umowę intencyjne z Niemcami i Anglikami. Zainteresowanie zdradzają także wielkie amerykańskie spółki, których nazw nie podajemy, gdyż dokument znajduje się dopiero na etapie dopracowania”.
„Elbrus-Bezengi” stanie się najwyżej położonym w górach turystycznym zespołem w Europie i w Azji – różnica wysokości stanowi 1944-4164 metry. Wyżej jest położone tylko uzdrowisko „Merida” w Wenezueli, gdzie trasy zjazdowe zaczynają się na wysokości 4767 metrów. Ponadto, na wysokości ponad dwóch tysięcy metrów nad poziomem morza zbudowany będzie najwyżej położony w Europie dworzec autobusowy. Pierwszych turystów „Erlbrus-Bezengi” ma przyjąć już w 2015 roku. Osiągnięcie przez uzdrowiska mocy projektowych zaplanowano na koniec 2019 roku.

Artykuł pochodzi ze strony Głos Rosji


 

Komentarze  

 
0 # Elbrus-Bezengi najwyżej położony ośrodek narciarskiMicki 2018-05-31 01:44
Vitality is the most valuable resource in the game.


Feel free to visit my site: harry potter hogwarts mystery cheats: https://funthoughts.yolasite.com/
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ośrodki SKi

Sprzęt narciarskiSKI szkoła

Reklama

Sonda

Gdzie najczęściej jeździcie na nartach w Polsce
 

SkiFever Google+

Facebook

SKI Kontakt

Jesteś na stoku wydarzyło się coś ciekawego poinformuj innych narciarzy o panujących warunkach na stoku.

Prześlij zdjęcia Napisz klika słówNapisz jakie panują warunki

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:

reporter@skifever.pl

T-Mobile: 664 128 339

Opłata za MMS i SMS wg stawek operatora.