SkiFever.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Bielizna termoaktywna

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

foto: X-BIONICJednym z najbardziej istotnych zestawów odzieży narciarskiej jest bielizna termoaktywna, która tworzy termiczną warstwę bazową.

Termiczna warstwa bazowa może składać się z topu i legginsów. Dokonując wyboru odzieży, którą założysz planując dzień na nartach zawsze dobrze jest zacząć od warstwy termoaktywnej. Następnie, w zależności od temperatury i wilgotności tego dnia, możesz zdecydować, co jeszcze ubrać na wierzch.

Zewnętrzne warstwy odzieży narciarskiej najlepiej funkcjonują, gdy noszone są wraz bielizną termoaktyną jako warstwą bazową, która, szybko odprowadza wilgoć z powierzchni ciała do wyższych partii naszej odzieży pozostawiając naszą skórę suchą. Dzięki temu każdy element zewnętrznej odzieży oddychającej może bardziej efektywnie radzić sobie z wilgocią. To pozwala regulować temperaturę ciała, zapewnia ciepło w chłodniejszych warunkach oraz komfort przy wyższych temperaturach.

Istnieje wiele różnych materiałów stosowanych przez producentów odzieży termoaktywnej. Poliester jest tkaniną typową i często stosowaną w produkcji odzieży narciarskiej. Czasami poliester mieszany jest z lycrą by zapewnić dodatkową elastyczność i trwałość. Poliester jest typem polipropylenu, tworzywa sztucznego, które jest powszechne w produkcji odzieży outdoorowej. Tkanina ta ma drobny i bardzo mocny splot, zapewniający dobre właściwości cieplne i oddychalność.

Innym popularnym materiałem, który jest obecnie szeroko stosowany w bazowych warstwach ubrań narciarskich jest wełna, Merino. Ta wyśmienita odmiana wełny idealnie nadaje się na bieliznę ze względu na wygodę i właściwości termiczne. Jako materiał naturalny bywa bardziej preferowana od materiałów poliestrowych.

Przy wyborze termicznej warstwy bazowej ważne jest, aby zdecydować, jakiego rodzaju odzieży potrzebujesz. Istnieje kilka różnych odmian termicznych podkoszulków. Koszulki z długim rękawem są preferowane z powodów oczywistych, lecz możesz zdecydować czy wolisz kołnierzyk okrągły czy wyższy, zakończony zamkiem, dający szyi dodatkowe ciepło. Mając w swojej szafie po kilka z każdego rodzaju będziesz mógł dokonać wyboru w zależności od warunków pogodowych danego dnia. Jeśli chodzi o termalne legginsy, możesz wybrać te sięgające tuż poniżej kolana, niekolidujące ze skarpetami i butami narciarskimi. Większość osób nosi jednak długie legginsy, bo cienki materiał nie powinien mieć żadnego wpływu na nasz komfort podczas jazdy.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co najbardziej Ci odpowiada jest wypróbowanie zarówno sztucznych jak i naturalnych tkanin, a następnie trzymanie się jednego rodzaju. Niektórzy ludzie mają wrażliwą skórę i może być tak, że albo jedno albo drugie może spowodować lekkie podrażnienie podczas noszenia w warunkach, jakie na ogół zapewnia jazda na nartach.

Istnieje wielu producentów dobrej, jakości termicznej odzieży narciarskiej.

X-BIONIC
Craft
Coolmax
Hannah
Hi-TEC
Icebreaker
Under Armour

Niezależnie od marki i rodzaju odzieży, na którą się zdecydujesz pamiętaj, że posiadanie dobrej termicznej warstwy bazowej to istotna pozycja na liście ubrań narciarskich, kiedy wybierasz się na narty. 

Przeczytaj również:

 
Opublikowano: 30 Gru 2016 22:38 przez decentski #15378
decentski's Avatar
Myślę że bardzo się ucieszy z bielizny ...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sprzęt narciarskiSKI szkoła

Reklama

Sonda

Gdzie najczęściej jeździcie na nartach w Polsce
 

SkiFever Google+

Facebook

SKI Kontakt

Jesteś na stoku wydarzyło się coś ciekawego poinformuj innych narciarzy o panujących warunkach na stoku.

Prześlij zdjęcia Napisz klika słówNapisz jakie panują warunki

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:

reporter@skifever.pl

T-Mobile: 664 128 339

Opłata za MMS i SMS wg stawek operatora.