SkiFever.pl

• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Słowa kluczowe
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Narciarstwo jest bezpieczne !!!

Narciarstwo jest bezpieczne !!! 24 Lis 2012 19:01 #7611

• Stefan-Ski
  • ( Użytkownik )
  • Stefan-Ski's Avatar
  • Ski Level: 4
  • I Love skiing !
  • Otrzymane podziękowania:
    1235
Ponieważ większość laików uważa narciarstwo za sport prawie ekstremalny oto artykuł świadczący w jak wielkim są błędzie

Wszyscy zauważyliśmy na stokach narciarskich, że zmieniła się liczba narciarzy, technika jazdy oraz szybkość, z jaką jeżdżą narciarze. O tym, jak bardzo wzrosła popularność narciarstwa świadczą kolejki, które ustawiają się pod wyciągami pomimo wzrostu liczby tych ostatnich oraz tłok, jaki często występuje na stokach. Wiadomo też, że jeździmy na nartach inaczej i przede wszystkim dużo szybciej. Większość narciarzy dokonała też w ostatnim czasie zmiany ekwipunku na nowy i bardziej bezpieczny.

Czy na nartach możemy się czuć bezpiecznie?

Narciarstwo jest sportem bardzo bezpiecznym i urazy zdarzają się 10 razy rzadziej niż np. podczas gry w tenisa, a wypadki śmiertelne zdarzają się 20 razy rzadziej niż podczas jazdy na rowerze. GOPR prowadzi dokładną statystykę wypadków narciarskich, która umożliwia pełną ocenę zmian, jakie nastąpiły w ostatnich 10 latach. Prawie wszystkie urazy, które mają miejsce na stoku i powodują poważne obrażenia ciała, są w pierwszej kolejności opatrywane przez ratowników GOPR. Dane dotyczące tych wypadków gromadzone są w oparciu o standardowy formularz, a następnie opracowywane po zakończonym sezonie narciarskim.

Statystyki

W ciągu ostatnich 10 lat liczba interwencji ratowników GOPR na Podhalu z powodu urazów narciarskich wzrosła aż 7-krotnie. Wiąże się to głównie z gwałtownym wzrostem liczby narciarzy na stokach. Częstość urazów w przeliczeniu na dni spędzone na nartach nie uległa zmianie, co jest zgodne z doniesieniami z innych krajów. Mamy do czynienia z większą liczbą urazów, ale ich częstość praktycznie się nie zmieniła. Natomiast zmieniły się lokalizacja urazów oraz ich charakter.
Zgodność rozpoznań poczynionych przez GOPR na miejscu zdarzenia z późniejszymi rozpoznaniami w szpitalach, gdzie urazy te były opatrywane, przez specjalistów lekarzy wyniosła blisko 90% - świadczy to o profesjonalnym przygotowaniu ratowników do niesienia pomocy. Ponad połowa urazów miała miejsce w grupie wiekowej do 20 lat, najmłodszy z poszkodowanych miał 4 lata, zaś najstarszy 76 lat.

Zmiany

Co zmieniło się w ostatnich 10 latach? Doznajemy mniej urazów kończyn dolnych, natomiast wzrósł odsetek urazów głowy i kończyn górnych. Wzrosła również liczba urazów kręgosłupa i klatki piersiowej. Pocieszające natomiast jest to, że mniej było poważnych urazów takich jak złamania i zwichnięcia. Więcej skręceń, stłuczeń i zranień. Znaczną grupę wszystkich urazów stanowiły obrażenia mnogie – takie, które dotyczyły różnych okolic ciała. Coraz częściej przyczyną urazów na nartach są zderzenia z innymi narciarzami – taką też przyczynę miał jedyny wypadek śmiertelny, który miał miejsce w 2004 roku na Podhalu. Mniej natomiast było wypadków spowodowanych niesprawnym sprzętem narciarskim. Pomimo tego wszystkiego, narciarstwo nadal pozostaje jednym z najbezpieczniejszych sportów i do tego jakże przyjemnym.
Aby napisać posta prosimy o założenie konta lub zalogowanie się.
Za tę wiadomość podziękował(a): kiedar, decentski, Brak, gajowy01, Grzesiek13

Narciarstwo jest bezpieczne !!! 25 Lis 2012 11:38 #7623

• decentski
  • ( Admin )
  • decentski's Avatar
  • Moderator
  • Ski or not to ski :)
    2916
Adam bo narciarstwo jest bezpieczne choć coraz więcej osób boj się że zostaną stratowani na stoku, ja sam osobiście miałem nieprzyjemność bycia rozjechanym przez gościa który wybrał się na Kamieńsk i ciął na krechę wraz z kolegami niestety na to nie mamy wpływu należy unika takich sytuacji i tyle analiza co się dzieje na stoku oczy otwarte i da się jeździć.

a tu kilka statystyk TOPRU z sezonu 2010/2011 i ilość wypadków od 2001 roku

Ilość wypadków narciarskich od 2001 do 2011 roku
topr-2011.jpg

I trochę danych statystycznych

topr-2011-1.jpg
topr-2011-2.jpg

topr-2011-3.jpg
topr-2011-4.jpg

topr-2011-5.jpg

Co ciekawe ilość wypadków narciarzy jeżdżących w kaskach jak i bez jest porównywalna choć Ci w kaskach mają większą wypadkowość, czyżby jednak złudne poczucie bezpieczeństwa i chęć do brawurowej jazdy czy może to Ci bardziej doświadczeni, którzy chcą jeździć szybciej lepiej tylko czasem coś nie wychodzi ???

Pozdrawiam
www.skifever.pl/forum

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
T-Mobile: +48 664 128 339

Warunki na stokach
Filmy narciarskie
Sprzęt narciarski
Roooooobiiiieeeee startupy, prosto z kanapy
Internety robie imponuje Tobie, internet robię
Ostatnio zmieniany: 25 Lis 2012 11:39 przez decentski.
Za tę wiadomość podziękował(a): kiedar, Brak, gajowy01

Narciarstwo jest bezpieczne !!! 25 Lis 2012 15:04 #7625

• gajowy01
  • ( Użytkownik )
  • gajowy01's Avatar
  • Wielki Zderzacz Hadronów
    732
Zwracam uwagę na tę statystykę ...bez żadnych złośliwości ;)

Pudło to: Białka, Małe Ciche, Witów - chyba nie trzeba nic tłumaczyć.

Zaraz potem Jurgów, i dziś przyjmuję zakład, że w najbliższym sezonie po oddaniu kolejnego krzesła poważnie zagrozi "czołówce".

PS.
Decent - podawaj konkretne źródło z linkiem, a najlepiej z podaniem autora ...chyba że sam namalowałeś te infografiki? :)
Ostatnio zmieniany: 25 Lis 2012 15:51 przez gajowy01.

Narciarstwo jest bezpieczne !!! 25 Lis 2012 17:23 #7632

• decentski
  • ( Admin )
  • decentski's Avatar
  • Moderator
  • Ski or not to ski :)
    2916
gajowy01 napisał:
Decent - podawaj konkretne źródło z linkiem, a najlepiej z podaniem autora ...chyba że sam namalowałeś te infografiki? :)

Specjalnie dla ciebie źródło tej informacji C:\Documents and Settings\FREE\Pulpit\materialy :):)
jestem jak chomik i nie zawsze pamiętam skąd pobrałem materiały leżą sobie na dysku
Statystki są TOPR-u jak pisałem w pierwszym poście opracowali je Adam Marasek i Andrzej Marasek.

Jeżeli już robimy ranking to wyglądał by on tak

Bania i Kotelnica
Witów
Małe Ciche
Jurgów
Rusiński Wierch
Czarna Góra
Harenda
Szymoszkowa
Nosal
Litwinka
Kasprowy Wierch

A ja myślę że jest co tłumaczyć bo statystyki mówią że większość urazów powstaje na skutek upadków a nie zderzeń więc tłok na stoku nie ma znaczenia, za to ma chyba znaczenie jakość jeżdżących narciarzy na danych stokach. Myślę że pierwsza trójka jest po prostu bardzo popularna i jeżdżą tam wszyscy a zwłaszcza początkujący którzy są bardziej narażeni na kontuzje z uwagi na małe umiejętności.

Pozdrawiam
www.skifever.pl/forum

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
T-Mobile: +48 664 128 339

Warunki na stokach
Filmy narciarskie
Sprzęt narciarski
Roooooobiiiieeeee startupy, prosto z kanapy
Internety robie imponuje Tobie, internet robię
Za tę wiadomość podziękował(a): Iśka

Narciarstwo jest bezpieczne !!! 25 Lis 2012 17:29 #7633

• Grzesiek13
  • ( Użytkownik )
  • Grzesiek13's Avatar
  • Ski Level: 3
    138
Dziwnie Witów w czołówce, tam przecież sporo AWF-owców lata, powinni zaniżać statystykę. Chyba, że łatwość stoku powoduje natłok uczących, i stąd kontuzje.

Narciarstwo jest bezpieczne !!! 25 Lis 2012 18:52 #7634

• gajowy01
  • ( Użytkownik )
  • gajowy01's Avatar
  • Wielki Zderzacz Hadronów
    732
decentski napisał:
gajowy01 napisał:

Specjalnie dla ciebie źródło tej informacji C:\Documents and Settings\FREE\Pulpit\materialy :):)
jestem jak chomik i nie zawsze pamiętam skąd pobrałem materiały leżą sobie na dysku
Statystki są TOPR-u jak pisałem w pierwszym poście opracowali je Adam Marasek i Andrzej Marasek.

Nie dla mnie a dla siebie to robisz głównie (potencjalne koszty), a oprócz tego po prostu wypada - nawet w epoce powszechnego ignorowania praw autorskich :)

decentski napisał:
A ja myślę że jest co tłumaczyć bo statystyki mówią że większość urazów powstaje na skutek upadków a nie zderzeń więc tłok na stoku nie ma znaczenia, za to ma chyba znaczenie jakość jeżdżących narciarzy na danych stokach. Myślę że pierwsza trójka jest po prostu bardzo popularna i jeżdżą tam wszyscy a zwłaszcza początkujący którzy są bardziej narażeni na kontuzje z uwagi na małe umiejętności.
Myślę, że jedno drugiego nie wyklucza, upadki powstają też np. wskutek próby uniknięcia zdarzenia :)
Nie mamy tych danych a ja wprost widzę że najwięcej wypadków jest na zatłoczonych stokach, ale nie próbujmy tłumaczyć przyczyny przyczyną ;)

PS.
Zapomniałem wcześniej, że Małe Ciche łatwo nie odpuści swojej wysokiej pozycji, bo przecież właśnie postawili/stawiają kanapę wyprzęganą - wyraźnie bardziej przepustową :) A jeszcze następny wyciąg w planach - jak nie nadmuchają górki, albo chociaż nie zaczną ratrakować szerzej to będzie rzeźnia :)
Za tę wiadomość podziękował(a): decentski, Brak

Narciarstwo jest bezpieczne !!! 25 Lis 2012 21:33 #7639

• Stefan-Ski
  • ( Użytkownik )
  • Stefan-Ski's Avatar
  • Ski Level: 4
  • I Love skiing !
    1235
Jakoś trudno mi się zgodzić z Gajowym . W zeszłym roku pojechałem do Oberjoch zobaczyć jak wygląda nartowanie na stokach niemieckich alp . Nie było wcale tłoku a helikopter trzykrotnie zabierał narciarzy . Ja sam wypier.... em się nieźle i z pękniętym żebrem wróciłem na kwaterę . W Jurgowie byłem kilka razy i tylko raz widziałem jak kogoś zwozili więc statystczo - organoloeptycznie mam inne doświadczenia .
:witam
Wiem wiem nie znam się ale i tak napiszę co myślę hehehe. :silly:
Ostatnio zmieniany: 25 Lis 2012 21:34 przez Stefan-Ski.
Za tę wiadomość podziękował(a): kiedar, Grzesiek13

Narciarstwo jest bezpieczne !!! 07 Lis 2014 19:48 #12075

• grenina
  • ( Użytkownik )
  • grenina's Avatar
  • Ski Level: 1
    16
Wydaje mi się, że narciarstwo jest o tyle bezpiecznym sportem, że bardzo skrupulatnie przestrzega się pewnych zasad. Nauka też najczęściej pod okiem instruktora lub fachowca. A ile sportów jest uprawianych na własną rękę bez przygotowania? Zbyt wiele i dlatego tyle wypadków.

Narciarstwo jest bezpieczne !!! 17 Lut 2021 14:44 #23983

• Andre345
  • ( Użytkownik )
  • Andre345's Avatar
  • Ski Level: 1
    1
Narciarstwo jest bezpieczne o ile się ma oczy dookoła głowy, a na głowie kask ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Iśka
  • Strona:
  • 1

SKI szkoła

Reklama

Facebook

SKI Kontakt

Jesteś na stoku wydarzyło się coś ciekawego poinformuj innych narciarzy o panujących warunkach na stoku.

Prześlij zdjęcia Napisz klika słówNapisz jakie panują warunki

reporter@skifever.pl

T-Mobile: 664 128 339

Opłata za MMS i SMS wg stawek operatora.