SkiFever.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
SkiFever Wiadomości Nowości Szybko i bez korków na Podhale

Szybko i bez korków na Podhale

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Powoli zbliża się sezon narciarski, wielu z nas jako miejsce docelowe swojego wypoczynku wybierze zapewne Podhale. Niestety dojazd w ten region kraju wiąże się ze staniem w korkach, na dobrze wszystkim znanej Zakopiance. Nic nie wskazuje na to, aby miało się coś zmienić w najbliższym czasie, dlatego poniżej prezentujemy Wam kilka alternatywnych wariantów przejazdu polecanych przez jednego z naszych forumowiczów."

Wariant Light - pierwsza część Zakopianki - dwupasmowa - jest stosunkowo rzadko zakorkowana i bez większych problemów dojedziemy nią do Lubnia. Niestety tuż za nim droga się zwęża i natrafiamy na pierwsze, czasem dość poważne, utrudnienia. Dlatego warto uciec z głównej drogi 2 km wcześniej i w Lubniu skręcić na Mszanę. Często jest tak, że na wysokości Rabki, Chabówki auta zaczynają się już rozjeżdżać w różnych kierunkach, np. na Chyżne, część po prostu gdzieś się tu zatrzymuje.

Trasa nr 1

Mapy Google

W innym wariancie nie wracamy na główną drogę, tylko przez Rabkę i Chabówkę, jedziemy na Czarny Dunajec i do Zakopanego wjeżdżamy od strony Witowa:

Trasa nr 2

Mapy Google

Można też jechać drogą przez Słowację, tylko nie zapomnijmy o obowiązkowym wyposażeniu auta - więcej na ten temat możecie przeczytać tu: O czym pamiętać jadąc na narty na Słowację.

Trasa nr 3

Mapy Google

W sezonie kiedy naraz będzie jechać wiele tysięcy aut warto rozważyć wariant całkowicie omijającą Zakopiankę:

Trasa nr 4

Mapy Google

Na koniec jako ciekawostka - małe wyliczenie (szacunkowo, w przybliżeniu): jeśli np. na Sylwestra do Zakopanego przyjeżdża 100 tys. ludzi, z czego, załóżmy 75 tys. samochodami, załóżmy że średnio po 3 os w aucie - to daje nam 25 tys aut. Jeśli przyjąć, że jadące auto zajmuje ok. 10 m (raczej wolno toczące się) to daje razem 250 km zajętej drogi - tam po prostu muszą być korki : )

 
Opublikowano: 18 Sty 2012 21:49 przez kiedar #5486
kiedar's Avatar
Właśnie dziś ruszył Inteligentny System Sterowania Ruchem. System ten ma ułatwić wszystkim podróżnym drogę na Podhale.

W skład systemu wchodzą urządzenia monitorujące natężenie ruchu, jest ich około 100, a część z nich posiada stacje meteo,dzięki czemu jest również na bieżąco monitorowana pogoda na trasach wiodących do Zakopanego. System ten swym zasięgiem obejmuje nie tylko popularną Zakopiankę, ale też drogi alternatywne wymieniane przez Gajowego (tutaj)

Informacje z urządzeń przy drogach przesyłane są do Regionalnego Centrum Nadzoru Ruchu, tam są przetwarzane, a następnie dane o natężeniu ruchu i pogodzie przesyłane są i wyświetlane na tablicach informacyjnych przy podhalańskich drogach.

W ramach ISSR powstała również strona internetowa www.wtatry.eu/ na której na bieżąco można sprawdzić czas przejazdu poszczególnymi odcinkami dróg, jak również sprawdzić sytuację pogodową. Strona ta pomoże też zaplanować trasę, pozwoli obserwować widok z kamer zainstalowanych przy drogach (docelowo 41 kamer z aktualnym obrazem on line), a w przyszłości zarejestrowanym użytkownikom portal umożliwi otrzymywanie darmowych informacji w formie sms na telefon komórkowy.

Na stronie www.wtatry.eu/ dostępne są też darmowe aplikacje umożliwiające korzystanie na smartfonach z nawigacji GPS na platformach Android, iOS oraz Windows Mobile.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sprzęt narciarskiSKI szkoła

Reklama

Sonda

Gdzie najczęściej jeździcie na nartach w Polsce
 

SkiFever Google+

Facebook

SKI Kontakt

Jesteś na stoku wydarzyło się coś ciekawego poinformuj innych narciarzy o panujących warunkach na stoku.

Prześlij zdjęcia Napisz klika słówNapisz jakie panują warunki

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:

reporter@skifever.pl

T-Mobile: 664 128 339

Opłata za MMS i SMS wg stawek operatora.