SkiFever.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Shane McConkey

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Shane McConkey foto:Shane McConkey FoundationShane McConkey przyszedł na świat 30 grudnia 1969.

Odszedł w dniu 26 marca 2009 roku, mając zaledwie 39 lat. W tym czasie zainspirował niezliczoną ilość osób, zmienił świat narciarski na zawsze, a poprzez swój talent, brak pokory, doświadczenie i unikalne podejście do życia zmienił ścieżki życia tysięcy przyjaciół i znajomych.

Początek

Shane został ulepiony z niezwykłej gliny, z której stworzeni są najbardziej utalentowani narciarze oraz ekscentryczne i zabawne osobowości. Jego matka, Glenn, mistrzyni z ósmym czasem w biegach narciarskich National Masters Champion była jego głównym życiowym drogowskazem. Jako nieposkromiony duch wcześnie opuścił gniazdo, ale zawsze utrzymywał bliskie relacje z matką - słuchał jej rad i pozostawał jej w pewnym stopniu posłuszny. Shane urodził się w Kanadzie, gdzie jego ojciec, Jim McConkey, otworzył szkołę narciarską w Whistler. W wieku 3 lat przeniósł się wraz z matką do Santa Cruz, gdzie spędził swoje wczesno młodzieńcze lata. Jako młody chłopak był tak mały, że nie został przyjęty do przedszkola. Glenn wspomina słowa dyrektora, który spojrzał na Shena i powiedział: „On jest za mały, przyprowadź go z powrotem w przyszłym roku”. W rezultacie zawsze był najmniejszym i najstarszym dzieckiem w swojej klasie. W ten sposób dotrwał do szkoły średniej w Burke Mountain Academy na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, gdzie mocno pragnął upodobnić się do legendarnego alpejczyka Ingemar Stenmarka. Stenmark wykazywał agresję na trasie wyścigu i drażnił trenerów swoją dziką techniką, która przysporzyła mu najwięcej zwycięstw w historii zawodów narciarskich. Stenmark z regionu Lappland w Szwecji, był jedynym „bohaterem”, o którym nasz bohater kiedykolwiek mówił.

Środek

Shane nigdy nie był fizycznie dużym i ciężkim facetem, więc Ski Racing niekoniecznie do niego pasował. Technika i siła mogły doprowadzić go tylko do pewnego etapu, więc szybko zrozumiał, że jego droga nie była równoległa z drogą jego bohatera. Miał talent do back flipów, do współzawodnictwa oraz do zabawy. Wiedział, że chce mieć coś wspólnego z nartami, ale nie był pewien, co to miało być. Shane poszedł za przeczuciem i spędził lata studenckie robiąc dokładnie to, co miało dla niego sens: bawiąc się i zjeżdżając ze wzgórz. Mieszkając w Boulder, Shane jeździł na nartach przez cały dzień i rozwoził pizzę przez całą noc.

Do roku 1993 Shane wygrał Pro Mogul Tour a jego wybryki na górze, przerzucanie, obracanie i jazda na nartach, których nie wykonywał nikt inny, przysporzyły mu sponsorów firm Spyder oraz Volant. Wkrótce potem rozpoznawalny stał się jego nie-usankcjonowany backflip. Był jak orzeł z rozpostartymi skrzydłami wołający „Hej, spójrz na mnie! Mam więcej frajdy na śniegu niż Ty”.  Miał 24 lata, gdy wyrzucony z uczelni (ku rozczarowaniu matki), rozpoczął karierę narciarską. W tym czasie kariera poza wyścigami czy jazdą po muldach była niespotykana. Shane był na całkowicie nieodkrytej, nieznanej ścieżce. Znalazł się dokładnie tam, gdzie było jego miejsce.

Legenda

Shane osiągnął sukces. Obdarzony niesamowitymi sportowymi zdolnościami, twórczym umysłem i poczuciem humoru, przez ponad 15 lat wraz z Saucer Boy występował w filmach, na pokazach, w czasopismach i gazetach. Podczas swojej kariery Shane wystąpił w 26 filmach narciarskich. Jego jazda na nartach jak i poczucie humoru robiły ogromne wrażenie. Wpływ jego sławy na rozwój sportu nie był ograniczony tylko do jego niekonwencjonalnego myślenia i wytrwałości.

To Shane ukuł termin „freeskiing”. Pewnego razu wyjaśniał:

Głosiłem długo i wytrwale wszystkim, że ten nowy ruch w jeździe na nartach, którego wszyscy byliśmy częścią powinien być nazywany freeskiing a nie narciarstwem ekstremalnym. Ekstremalna jazda na nartach to specyficzny rodzaj jazdy na nartach i tylko jedna część tego, co robimy. Termin ten nie byłby dokładny. To, co robiliśmy było formą wolnej jazdy, bez granic i ustalonych zasad. Czy to stromy, ekstremalny zjazd czy nowy freestyle, to, co robiliśmy było freeskiingiem, jazdą w swoim własnym stylu na własnych warunkach.

Kiedy w1996 roku Shane zaczął używać Volant Chubb (90 mm talii) odegrał ważną rolę we wprowadzaniu szerokich nart do codziennej jazdy. Do tego czasu szerokie narty były uznawane za narty treningowe i nie stosowane poza zjazdami na nartach z helikoptera.

Kilka lat później Shane obserwował swojego przyjaciela na nartach wodnych. Przyglądajac się z tyłu łodzi jak narty tną wodę miał objawienie: „Śnieżny puch jest bardziej jak woda, niż jak śnieg!" Zmontował, więc dwie narty wodne z wiązaniami narciarskimi, ruszył na puch śnieżny i odkrył najłatwiejszy sposób wykonywanie skrętów. Następnie skontaktował się z firmą K2, aby rozpoczęli produkcję podobnych nart na śnieg. Wraz z wyprodukowaniem nart Pontoon w 2006 roku K2 urzeczywistnił wizję doskonałych nart Shane'a.

Według jego słów: „Pomysł odwrotnego wygięcia rockera, cięcia bocznego i stożkowego tyłu narty dostosowanej do puchu śnieżnego był moim wkładem w projekt nart przeznaczonych do jazdy po puchu. W ciągu najbliższych kilku lat będziemy świadkami jak niemal każda firma w branży narciarskiej stworzy jakiś model nart z odwróconym taliowaniem i rockerem. Istnieją już firmy snowboardowe produkujące deski z tymi elementami konstrukcyjnymi. Jest to chyba coś, z czego jestem najbardziej dumny. Odkrywanie tych znaczących ulepszeń w konstrukcji nart to było jednocześnie niesamowicie zabawne doświadczenie. „

Za osiągnięcia życiowe i wiele zasług dla narciarstwa Shane otrzymał w 2010 roku swoje miejsce w alei sław U.S. Ski and Snowboard Hall of Fame.

Wyobraźnia Shane sięgała dalej niż pionierskie zdobywanie nieznanych terytoriów w przemyśle narciarskim. Jako pierwszy North American Red Bull był idealnym ambasadorem, dominującym zawodnikiem z nietypowymi sportowymi celami, często dowodzącym, że to, co uznawane za niemożliwe może się stać możliwe. Shane był jednym z najbardziej innowacyjnych skoczków B.A.S.E. na świecie. Realizując swoje marzenia odwiedził Ziemię Baffina, Chiny, Nową Zelandię, Alaskę i Alpy, ale najbardziej cenił czas spędzany w domu z rodziną.

Swoja życiową partnerkę odnalazł na przełomie tysiącleci, była nią pochodząca z Południowej Afryki Shahrazade Smulders (Sherry). Wzięli ślub 29 maja 2004 na plaży w Tajlandii i mieli najlepsze wesele, jakie widział świat. W 2005 roku na świat przyszła ich córka Ayla, która oczarowała Shane’a. Całe jego życie pełne było wyjątkowych chwil. Zdobywał dziewicze stoki, spędzał popołudnia dobrze bawiąc się z przyjaciółmi, serfował w ciepłej wodzie, cieszył się skokami i lataniem. Do oczu napływały mu łzy na widok niezmierzonego piękna świata. Ale tym, co sprawiało mu największą satysfakcję i czyniło go w pełni szczęśliwym była jego rodzina: Sherry, Ayla oraz Pedro McConkey.

Dziękujemy Ci Shane!

JT Holmes

Strona fundacji Shane McConkey 

http://www.shanemcconkey.org/

Shane McConkey w filmach:

Seven Sunny Days - jako James Bond

CLAIM, The Greatest Ski Movie

IN DEEP, the skiing experience

To ostatni film w którym wystąpił Shane, wraz z JT Holmes wykonywali skoki Ski-B.A.S.E we Włoszech niestety ten jeden skok okazał się ostatnim. 

Przeczytaj również:


 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sprzęt narciarskiSKI szkoła

Reklama

Sonda

Gdzie najczęściej jeździcie na nartach w Polsce
 

SkiFever Google+

Facebook

SKI Kontakt

Jesteś na stoku wydarzyło się coś ciekawego poinformuj innych narciarzy o panujących warunkach na stoku.

Prześlij zdjęcia Napisz klika słówNapisz jakie panują warunki

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:

reporter@skifever.pl

T-Mobile: 664 128 339

Opłata za MMS i SMS wg stawek operatora.