SkiFever.pl

• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Słowa kluczowe
Wszystko co związane z zawodowym narciarstwem - terminarze, zawodnicy, wydarzenia itp.
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Narciarstwo alpejskie co i jak

Narciarstwo alpejskie co i jak 16 Lut 2018 15:23 #19085

• Sosnowski
  • ( Użytkownik )
  • Sosnowski's Avatar
  • Ski Level: 1
Witam, jestem nowym członkiem forum także proszę o wyrozumiałość. Mniej więcej 10 lat jeżdżę na nartach. Głównie jeździłem w Polsce, a dopiero od kilku lat za granica. Nigdy jakoś mnie nie interesowały rozgrywki zawodowe w tym sporcie. Zawsze wolałem iść na stok i samemu jeździć. Wszystko zmieniło się w tym roku. Zaczęły mnie interesować rozgrywki profesjonalistów po ovejrzeniu zawodów na igrzyskach. Problem jest taki ze nie mam pojęcia o tym gdzie oglądać, w jaki sposób są rozgrywane zawody pucharu świata, kiedy można je obejrzeć. Szukałem w internecie ale narazie przyswoiłem sobie podstawowa wiedzę o rodzajach narciarstwa alpejskiego. Czy mógłby ktoś po krótce wyjaśnić w jaki sposób są rozgrywane zawody pucharu świata oraz kiedy i gdzie można je oglądać? Z góry dziękuje za pomoc.
Aby napisać posta prosimy o założenie konta lub zalogowanie się.

Narciarstwo alpejskie co i jak 16 Lut 2018 19:10 #19087

• Plywak
  • ( Globalny moderator )
  • Plywak's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania:
    822
Cześć, witam na forum.
Rozpiskę zawodów znajdziesz na stronie FISu:
www.fis-ski.com/alpine-skiing/events-and-places/calendar

Oglądać można w Eurosporcie, większość zawodów jest transmitowana na żywo.

Jeśli chodzi o spósob rozgrywania to mamy 4 konkurencje i 2 kombinacje:

SL czyli slalom, konkurencja techniczna, najkrótszy dystans, najgęściej ustawione bramki, 2 przejazdy, liczy się suma czasów obu przejazdów: pl.wikipedia.org/wiki/Slalom

GS czyli slalom gigant, konkurencja techniczna, trochę dłuższy od slalomu, mniej bramek, również 2 przejazdy, liczy się suma czasów obu przejazdów: pl.wikipedia.org/wiki/Slalom_gigant

SG czyli supergigant, konkurencja szybkościowa, pośrednia pomiędzy GS a zjazdem, jeden przejazd, w odróżnieniu od zjazdu nie ma treningu na trasie przed zawodami, jedynie można trasę obejrzeć: pl.wikipedia.org/wiki/Supergigant

DH czyli zjazd, również konkurencja szybkościowa, najdłuższy dystans i najmniej bramek, przed zawodami odbywają się treningi i zawodnik musi zaliczyć conajmniej jeden, aby móc wystartować: pl.wikipedia.org/wiki/Bieg_zjazdowy

Kombinacja alpejska - dwa przejazdy slalomu i jeden zjazd, obecnie zastąpiona przez superkombinację: pl.wikipedia.org/wiki/Kombinacja_alpejska

Superkombinacja - jeden przejazd slalomu i jeden zjazd lub supergigant: pl.wikipedia.org/wiki/Superkombinacja

Jakbyś miał jeszcze jakies pytania, to pisz. Mamy na forum nawet byłego zawodnika :)
Za tę wiadomość podziękował(a): lopatka, Sosnowski

Narciarstwo alpejskie co i jak 16 Lut 2018 19:22 #19088

• Sosnowski
  • ( Użytkownik )
  • Sosnowski's Avatar
A jak z klasyfikacją generalną? Czy jest tak samo jak w skokach, że na przykład w każdej z konkurencji jest osobna klasyfikacja generalna czy wszystkie rodzaje narciarstwa alpejskiego maja jedną klasyfikacje generalna i zawodnicy każdej z konkurencji walczą o jedna „kryształową kule”. Pytam ponieważ oglądałem superkombinacje na igrzyskach i komentatorzy wspominali ze w slalomie biarą udział zawodnicy slalomowi, zjazdowi, itp.

Narciarstwo alpejskie co i jak 16 Lut 2018 21:10 #19089

• lopatka
  • ( Użytkownik )
  • lopatka's Avatar
  • Ski Level: 3
  • Otrzymane podziękowania:
    840
Każda konkurencja ma swoją małą kryształową kulę i do tego jest wielka kryształowa kula za zwycięstwo generalne (suma punktów za wszystkie konkurencje).
W tym sporcie jest duża specjalizacja, szczególnie wśród mężczyzn. Dobry slalomista rzadko bierze udział w DH, a szczególnie rzadko go wygrywa chociaż zdarza się. Odwrotnie też.
Superkombinacja jest specyficzna składa się z 2 konkurencji. DH i SL lub SG i SL. Liczy się suma czasów przejazdu. Zwykle pierwsza rozgrywana jest konkurencja "szybka". Tutaj slalomiści łapią duże straty ale jako, że są slalomistami to potem na SL je odrabiają. Specjaliści od zjazdu natomiast tracą mocno na SL i na ogół jest tak, że całość wygrywa specjalista od slalomu. Bo potrafią więcej odrobić na SL niż stracili na DH/SG. Natomiast spece od DH/SG to na ogół są duzi faceci i w SL tracą więcej niż zarobili w DH/SG.
Ostatnim uniwersalnym był Bode Miller.
Tylko 2 narciarzy w historii wygrało przynajmniej raz każdą z konkurencji. Marc Girardelli i Bode Miller. Miller zrobił to na dodatek w jednym sezonie.
U kobiet jest trochę inaczej bo DH/SG jest u nich sporo łatwiejszy niż u mężczyzn i są zawodniczki które potrafią wygrać każdą z konkurencji. Ostatnią która wygrywała wszystko była Tina Maze. Z aktywnych Lindsey Vonn ma też zwycięstwa we wszystkich konkurencjach, ale nie zrobiła tego w jednym sezonie tak jak Tina.
Obecnie Mikaela Schifrin zbliża się do tego. Brakuje jej tylko zwycięstwa w SG.

Szkoda, że złapałeś dopiero teraz bakcyla bo najfajniejsze zawody
(DH Kitz, Wengen, Beaver Creek, GS Adelboden, Alta Batia, GaPa, SL Flachau, Schladming)
zawody w tym sezonie już się odbyły . To co będzie teraz jest już mniej ciekawe.
Sezon kończy się 14-15 marca.
Wtedy jest tygodniówka ze wszystkimi konkurencjami ale zapraszani są tylko zawodnicy po 23 dla każdej konkurencji z najlepszymi wynikami + mistrz juniorów w danej konkurencji + ktoś jeszcze, nie pamiętam. Razem tylko 25 zawodników/konkurencję. Chodzi o to, żę to już koniec sezonu, karty są rozdane. Zawodnicy chcą już odpocząć, pojechać na wakacje itd. Na koniec jest jeszcze konkurencja drużynowa i potem to już się czeka do października na pierwsze zawody w GS w Solden :).
Za tę wiadomość podziękował(a): Stefan-Ski, Sosnowski

Narciarstwo alpejskie co i jak 19 Lut 2018 07:20 #19115

• Sosnowski
  • ( Użytkownik )
  • Sosnowski's Avatar
To teraz chyba już wiem wszystko co mi potrzeba, dziękuje bardzo za pomoc
  • Strona:
  • 1

SKI szkoła

Reklama

Facebook

SKI Kontakt

Jesteś na stoku wydarzyło się coś ciekawego poinformuj innych narciarzy o panujących warunkach na stoku.

Prześlij zdjęcia Napisz klika słówNapisz jakie panują warunki

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:

reporter@skifever.pl

T-Mobile: 664 128 339

Opłata za MMS i SMS wg stawek operatora.