SkiFever.pl

• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Słowa kluczowe
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Wypadek podczas ćwiczeń ::

Re:Wypadek podczas ćwiczeń :: 23 Sty 2015 02:19 #12584

• gajowy01
  • gajowy01's Avatar
  • Skibus - wyjazdy i szkolenia
  • Otrzymane podziękowania:
    734
Iśka napisał:
No cóż, zdarza się, ale to było przegięcie i mogło skończyć się tragicznie. Postanowiłam umieścić filmik ku przestrodze.
Trzeba bardzo uważać na nartach, nigdy nie wiesz co się stanie nawet na pustym stoku.

www.skifever.pl/spolecznosc/73Iska/videos/video/148-bez-tytulu

Prawdę mówiąc to pierwszym odruchem gdybym był na miejscu byłoby chyba "dobić gościa" ...no wyjątkowy ****.

Niestety nie ma sposobu na kontrolę absolutnie wszystkiego, całej przestrzeni wokół.
Ten **** - to jest akurat jeden z powodów kiedy czasem rano, przy idealnych warunkach potrafię zrezygnować z jazdy na pewien czas bo boję się takich ****
... chyba jestem "sztruksofobem" ;)

Chwała Bogu, że nic poważnego sie nie stało, bo wygląda naprawdę grubo.

Ps. Jabol, pytanie naprawdę ...dziwne.
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2015 10:09 przez gajowy01.
Aby napisać posta prosimy o założenie konta lub zalogowanie się.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iśka, Stefan-Ski, filipski, Plywak

Wypadek podczas ćwiczeń :: 23 Sty 2015 09:13 #12585

• Plywak
  • Plywak's Avatar
  • Moderator
    1064
decentski napisał:
Jak to była trasa czerwona czarna ?

pół na pół, z jednej strony czarne słupki, a z drugiej czerwone, to początek trasy 12/12a:

ski3.intermaps.com/kals_matrei/skimap_touch.asp?lang=de

Re:Wypadek podczas ćwiczeń :: 23 Sty 2015 09:28 #12586

• Iśka
  • Iśka's Avatar
  • Princess Isia ®
    802
Krzychu, masz rację z tym porannym sztruksem, dużo ludzi ma na niego apetyt :) Ale to była 12.13, o sztruksie już nie było mowy.
Ja miałam jeszcze inną teorię, że do mniejszych Ośrodków mniej wariatów jeździ, ale chyba w tym przypadku też się nie sprawdziło :) No cóż masz rację, że nie da się wszystkiego kontrolować i przewidzieć.

P.S. Brakowało jeszcze żeby jechał z telefonem w ręku sprawdzając swoją prędkość :) Takich też nie brakuje!
Za tę wiadomość podziękował(a): Stefan-Ski, gajowy01

Re:Wypadek podczas ćwiczeń :: 23 Sty 2015 13:42 #12590

• jabol
  • jabol's Avatar
  • Ski Level: 4
    300
gajowy01 napisał:
Ps. Jabol, pytanie naprawdę ...dziwne.

dlaczego dziwne?....kiedy je pisałem nie wiedziałem czy szkolony jest ten jadący pługiem na wprost czy ten w poprzek stoku,
myślałem że obie osoby były uczestnikami kursu.
Oto co widzi nezależny ekspert na filmiku :
Po pierwsze osoba traci wysokość trawersami a nie jedzie długim skrętem.
Po drugie jest na trasie w normalnym ruchu narciarskim więc taka jazda - od bandy do bandy - jest z założenia niebzepieczna
Po trzecie nie kontroluje absolutnie tego co się wokół niej dzieje bo nie próbuje uniknąć zderzenia w żaden sposób.
Odruchem w takich sytuacjach powinno być zerkanie w górę przy każdej sposobności.
Narciarz jadący z góry może być uznany za sprawcę ale winę podzieliłbym 70 na 30 na jego niekorzyść.
Zwrócić należy uwagę, ze to narciarz jadący z góry starał się ratować sytuację i wykonać cokolwiek by uniknąć zderzenia.
Miał utrudnione zadanie bo osoba jadąc trawersami mogła w każdej chwili zmienić kierunek jazdy co tez miało miejsce.
Osoba przecinająca trawersem stok powinna zachować szczególną ostrożność i w każdym takim momencie kontrolować to co dziej się nad nią.
Osoba jadąca trawersami wykazała absolutny brak narciarskich zachowań, dbałości o własne bezpieczeństwo oraz wykazała zero przewidywania. To właśnie takie osoby tworzą mity o tym, że zderzenia nie da się uniknąć.
Instruktor też się nie wykazał bo powinien uczulić kursantów na to jak należy się zachować jadąc w ten sposób po szerokim stoku. Szybkości nie były małe a ćwicząca trawersy narciarka mogła sobie po prostu nie zdawać sprawy z tego jak szybko zawęża się pole widzenia.
Generalnie dla obu narciarzy 2 z taktyki a dla jadącego na wprost dodatkowe baty za głupotę i niedostosowanie prędkości do umiejętności.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mitek

Re:Wypadek podczas ćwiczeń :: 23 Sty 2015 14:31 #12592

• Stefan-Ski
  • Stefan-Ski's Avatar
  • I Love skiing !
    1236
:witam

Jabol przestań brnąć w mądre wywody próbując uratować swoją pierwszą wypowiedź.

Gość jadący z góry wykazał się skrają nieodpowiedzialnością brakiem umiejętności itd. Jak w ogóle mógł przyjść Ci do głowy jakiś podział odpowiedzialności . Narciarka jadąca w szerz stoku była bardzo przewidywalna i wystarczyło wykonać zwrot w prawo w 24 sekundzie a nie doszłoby do jakiejkolwiek kraksy . Nie zauważyłeś chyba że widząc zbliżającą się torpedę próbowała uciec z jego toru ale ten się uparł i zmienił w tym samym czasie tor jazdy. Jak już sam zauważyłeś miała ona ograniczone pole widzenia wykonując taką jazdę. I jak prawdopodobnie na początku skrętu patrzyła czy przypadkiem nie zajeżdża komuś drogi tak w trakcie skrętu ciężko jest patrzeć w górę stoku ( na prawdę nic nie brałeś ? ) Naturalnym odruchem jest patrzenie przed siebie i w dół stoku żeby nie najechać ewentualnie narciarza który jest poniżej . Zasady opracowane przez specjalistów i prezentowane w dekalogu narciarza nie wzięły się znikąd tylko z analizy właśnie podobnych przypadków.
Podobnie jak w ruchu drogowym wypadki mimo zasad się zdarzają czy to po zamierzonym czy nie zamierzonym błędzie tak samo na stoku mimo znajomości zasad wypadki się trafiają i niestety czy to Ci się spodoba czy nie jestem w śród tych którzy twierdzą że tak na drodze jak i na stoku są one nieuniknione !!!

NIE BĘDĘ JEŹDZIŁ KRĘCĄC GŁOWĄ W KOŁO SIEBIE !

Ps.
Spodziewam się że Ty też nie patrzysz w górę jadąc w poprzek stoku z dużą prędkością .
Robisz to przed rozpoczęciem skrętu tak jak chyba wszyscy .
Za tę wiadomość podziękował(a): Iśka

Re:Wypadek podczas ćwiczeń :: 23 Sty 2015 19:33 #12593

• filipski
  • filipski's Avatar
    1259
Jabol,po raz ostatni w tym temacie do Ciebie.
Ten twój niezależny "ekspert" jak nie widzi długiego skrętu w jeździe Iśki,sam wystawia sobie świadectwo,zwłaszcza jak widzi jazdę trawersem.Ale pomijam.
Ekspert a nie "ekspert" zadałby podstawowe pytanie:co robi na tej trasie osoba nie panująca nad nartami?Poza tym nawet stojąc w kolejce do wyciągu możesz zostać potraktowany przez takiego debila.Nie musisz jechać.Po drugie popatrz na film jeszcze raz,Iśka jedzie po łuku nie zmieniając kierunku jazdy,z góry spada gość,który Ją widzi i to on i tylko on ma za zadanie szerokim łukiem ominąć osobę znajdującą się:raz przed nim,dwa poniżej niego.
Tyle.
PS.Teatralne przewroty nie robią na mnie wrażenia,bo znam ciąg dalszy.Jak zobaczył leżącą Iśkę i kolegę z kamerą na kasku,czym prędzej zapiął narty i sp....ił.
Jak dlamnie EOT.
Wyjazdy szkoleniowe w Austrii SKI - WORLD Szkoła Narciarska
Za tę wiadomość podziękował(a): kiedar, Iśka, gajowy01

Wypadek podczas ćwiczeń :: 23 Sty 2015 21:03 #12594

• Iśka
  • Iśka's Avatar
  • Princess Isia ®
    802
Ja też już kończę w temacie, ale mój "niezależny ekspert" powiedział, że jakby jechał ktoś wolno i trafił gościowi przed narty to by go poważnie uszkodził, a tak to mnie gość wypchnął i skończyło się na siniakach.

Oczywiście powinnam była być ostrożniejsza.
  • Strona:
  • 1
  • 2