SkiFever.pl

• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
SkiFever Forum narciarskie Witamy na forum Na stoku. Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich
Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Słowa kluczowe
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich

Odp: Bubel prawny , czy sensowna ustawa 23 Sty 2012 23:05 #5576

• kiedar
  • ( Admin )
  • kiedar's Avatar
  • Administrator
  • PJN - Pług Jest Najważniejszy
  • Otrzymane podziękowania:
    938
Najbardziej "miał gdzieś" chyba gestor stoku, bo to miało miejsce, w pierwszy weekend otwarcia stoku. Jesli gość miał 1,3 promila, to chyba nie ma takiej możliwości by obsługa tego nie zauważyła.
Poza alkoholem świadkowie twierdzili, że jeździł on brawurowo i niebezpiecznie dla innych, ale gdy obsługa siedzi tylko na dole i górze wyciągu, to jak oczekiwać, że zwracają uwagę na zachowanie ludzi na stoku.
Kolejna sprawa to przygotowanie stoku tak wyglądało on właśnie w dniu wypadku:
mysl.jpg

a i osoby odwiedzające Chełm nawet na profilu FB stacji głośno narzekały na ogromne "zamuldzenie" stoku:
Jedynym minusem(dla mnie atrakcja) to wszechobecne muldy. W górnej części stoku jest dość dużo muld- nie są one duże i da sie jeździć. Środkowa część stoku moim zdaniem najlepsza(praktycznie bez muld). Najciekawiej było w ostatniej części, tam sztuką było manewrować "parapetem", często leżało tam kilka osób. Muldy naprawdę ogromne wiec mi się nie nudziło.

a to komentarz dzisiejszy z profilu FB Chełmu:
Mam prośbę o przyłożenie się do ratrakowania dolnej części od wysepki przewężającej. Góra miodzio, byłem dziś od 9 rano, super zmrożony snieg ale nie zlodzony. Dół jednak źle wyratrakowany, dziury między szlakami ratrakowania i wyrwy na trasie ratraka, to konkretny minus.

Tak więc poza ewidentną głupotą i totalną nieodpowiedzialnością sprawcy, mamy przykład umycia rąk gestorów od odpowiedzialności.

A co do bubla prawnego, to oprócz "prawa narciarskiego" złamano też kolejny martwy przepis mówiący o zakazie sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym. Jesteśmy chyba mistrzami w tworzeniu prawa dla jego tworzenia, bez ochoty egzekwowania go.
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2012 23:10 przez kiedar.
Aby napisać posta prosimy o założenie konta lub zalogowanie się.

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 18 Lut 2012 01:12 #5865

• aluna
  • ( Użytkownik )
  • aluna's Avatar
  • Ski Level: 1
    3
Mam do was pytanie - a jak wygląda sprawa przepisów na stokach krytych?
Czy ktos może wie gdzie moge znaleźć takie przepisy?
Chodzi mi o takie sprawy:
1. czy powinny byc rozdzielone trasy dla snowbordu i narciarzy i czy powinny byc oznakowane
2. czy na stoku może znajdowac się lód
3. czy wyskocznie powinny być w jakis sposób oznakowane?
4. podczas akcji ratowniczej - czy dopuszczalne jest zezwolenie na skakanie nad leżącym narciarzem, który został ranny.

A może ktos wie gdzie mam szukac przepisów dot bezpieczeństwa na Litwie?
Niestety nasz Konsulat jest bardzo mało pomocny w tej kwesti...

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 18 Lut 2012 08:55 #5868

• Stefan-Ski
  • ( Użytkownik )
  • Stefan-Ski's Avatar
  • Ski Level: 4
  • I Love skiing !
    1199
Litwa to bardziej dziki kraj niż Polska .
Więc nie sądzę żeby była jakaś ustawa regulująca te rzeczy .
I jeszcze problem Polsko-Litewski . Nie jest tajemnicą że Litwini bardzo nie lubią Polaków więc problem narasta .
Ale oczywiście wiedzą na ten temat nie dysponuję więc są to tylko moje domysły .

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 18 Lut 2012 13:34 #5872

• decentski
  • ( Admin )
  • decentski's Avatar
  • Moderator
  • Ski or not to ski :)
    2605
aluna napisał:
Mam do was pytanie - a jak wygląda sprawa przepisów na stokach krytych?
Czy ktos może wie gdzie moge znaleźć takie przepisy?
Chodzi mi o takie sprawy:
1. czy powinny byc rozdzielone trasy dla snowbordu i narciarzy i czy powinny byc oznakowane

Nie ma takich przepisów które by rozdzielały trasy przynajmniej w Polsce na stoku nie powinno być pieszych i saneczkarzy
aluna napisał:
2. czy na stoku może znajdowac się lód

Tak może być, nie da się przewidzieć gdzie będzie go więcej a gdzie mniej, jak warunki robią się trudne to rezygnujemy z jazdy to samo dotyczy kamyczków, kop śniegu, stromizm taki już ten sport jest czasem nieprzewidywalny.
aluna napisał:
3. czy wyskocznie powinny być w jakis sposób oznakowane?

Ogólnie snowparki znajdują się w wydzielonym sektorze tak aby się nikt nie nadział na na nie przypadkowo

W Polsce reguluje to Art. 25. 1. ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich

Art. 25. 1. Usytuowanie pólek ćwiczebnych oraz parków narciarskich nie może kolidować z narciarskimi trasami zjazdowymi, biegowymi, nartostradami oraz innymi drogami, szlakami turystycznymi pieszymi i narciarskimi.
2. Parki narciarskie oraz pólka ćwiczebne są oznakowane i wydzielone od pozostałych terenów znajdujących się na zorganizowanych terenach narciarskich w sposób uniemożliwiający przypadkowy wjazd lub wejście osób.

Jak jest na Litwie ??? nie mam pojęcia
aluna napisał:
4. podczas akcji ratowniczej - czy dopuszczalne jest zezwolenie na skakanie nad leżącym narciarzem, który został ranny.

A może ktos wie gdzie mam szukac przepisów dot bezpieczeństwa na Litwie?
Niestety nasz Konsulat jest bardzo mało pomocny w tej kwesti...

A to już chyba nieodpowiedzialność prowadzących akcję ratowniczą, rozumiem, że twoje pytania są podyktowane wypadkiem syna, proponuję Ci spróbować zadać pytanie na forum prawnym, niestety twój problem jest bardzo skomplikowany i bez prawnika lub przynajmniej konsultacji z nim się nie obędzie, co do prawa jak ma wyglądać stok to każdy kraj ma własne przepisy, a zazwyczaj ich nie ma stok jest otwarty bądź nie warunki mogą być bardzo dobre, dobre, dostateczne, kiedyś w Polsce o otwarciu decydował TOPR GOPR, ale coś się podobno zmieniło i stok jest otwarty jak warunki na to pozwalają, potrzebna Ci jest pomoc prawna samemu nic Nie wskórasz zwłaszcza, że chodzi o prawo Litewskie.

Link do forum prawnego
forumprawne.org/ubezpieczenia-polisy-ube...m-odszkodowanie.html

Pozdrawiam
www.skifever.pl/forum

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
T-Mobile: +48 664 128 339

Warunki na stokach
Filmy narciarskie
Sprzęt narciarski
Roooooobiiiieeeee startupy, prosto z kanapy
Internety robie imponuje Tobie, internet robię
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2012 13:42 przez decentski.

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 18 Lut 2012 21:31 #5876

• aluna
  • ( Użytkownik )
  • aluna's Avatar
    3
dziękuję

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 07 Mar 2012 19:36 #6015

• eDDek
  • ( Użytkownik )
  • eDDek's Avatar
    6
Ja mam pytanie, jakiś czas temu trafiłem w necie na fajny tekst, który traktował o przepisach ruchu drogowego w kilku krajach Europy. Czy ktoś się może natknął na coś takiego w kontekście własnie przepisów narciarskich?

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 08 Mar 2012 10:46 #6019

• decentski
  • ( Admin )
  • decentski's Avatar
  • Moderator
    2605
eDDek a co masz konkretnie na myśli ??? chodzi Ci o jakąś analizę przepisów może daj linka do tego artykułu o przepisach drogowych a przepisów narciarskich jak nie ma tak nie było jest tylko kodeks narciarski

Pozdrawiam
www.skifever.pl/forum

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Warunki na stokach
Filmy narciarskie
Sprzęt narciarski

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 16 Mar 2012 12:36 #6080

• eDDek
  • ( Użytkownik )
  • eDDek's Avatar
    6
Kurcze teraz to już nie znajdę tego tekstu, ale chodziło mniej więcej o to, że zbliżały się wakacje, a wiadomo, że dużo osób jeździ np. gdzieś na południe i było w artykule podane, że np. w Niemczech to nie ma limitu prędkości na autostradach i są darmowe, ale za to w Austrii trzeba mieć już winietki, że np. jeden kraj wymaga określone wyposażenie auta np. musi być kamizelka odblaskowa, ale w innym tego nie ma itp. Takie różnice, o których kierowca powinien wiedzieć udając się w trasę, by nie mieć problemów. I tak sobie pomyślałem, że może ktoś się pokusił o takie zestawienie w narciarstwie.

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 09 Wrz 2017 20:24 #17854

• decentski
  • ( Admin )
  • decentski's Avatar
  • Moderator
    2605
Nowe oznaczenie tras narciarskich

trasy-narciarskie.jpg
www.skifever.pl/forum

Warunki na stokach
Filmy narciarskie
Sprzęt narciarski
Za tę wiadomość podziękował(a): Iśka, Plywak
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

SKI szkoła

Reklama

Facebook

SKI Kontakt

Jesteś na stoku wydarzyło się coś ciekawego poinformuj innych narciarzy o panujących warunkach na stoku.

Prześlij zdjęcia Napisz klika słówNapisz jakie panują warunki

reporter@skifever.pl

T-Mobile: 664 128 339

Opłata za MMS i SMS wg stawek operatora.