SkiFever.pl

• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
SkiFever Forum narciarskie Witamy na forum Na stoku. Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich
Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
Słowa kluczowe
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich

Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 01 Lip 2011 14:28 #2407

• decentski
  • ( Admin )
  • decentski's Avatar
  • Moderator
  • Ski or not to ski :)
  • Otrzymane podziękowania:
    2613
No i masz babo placek :) znaczy się narciarzu ustawę więc teoretycznie jest narzędzie teraz trzeba z niego korzystać i egzekwować

Obowiązek jazdy w kasku do 16. roku życia i kary dla narciarzy i snowboardzistów jeżdżących pod wpływem alkoholu lub narkotyków - przewiduje ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. W piątek uchwalił ją Sejm.
Za przyjęciem ustawy głosowało 416 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Więcej...

Nowe przepisy zabraniają także jazdy w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za takie wykroczenie przewidują także grzywnę. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim będzie mógł odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie takiego terenu osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pod wpływem tych środków.

ale nie będzie zobligowana do wywalenia ze stoku więc jak zobaczymy pijanego gościa i podjedziemy do obsług wskażemy że Pan jest pijany i trzeba by delikwenta usunąć to obsługa powie że może ale nie musi :)

cóż za jednomyślność podejrzewam że nawet nie wiedzieli co jest w ustawie

Pozdrawiam
www.skifever.pl/forum

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
T-Mobile: +48 664 128 339

Warunki na stokach
Filmy narciarskie
Sprzęt narciarski
Roooooobiiiieeeee startupy, prosto z kanapy
Internety robie imponuje Tobie, internet robię
Ostatnio zmieniany: 08 Lip 2011 23:43 przez decentski.
Aby napisać posta prosimy o założenie konta lub zalogowanie się.

Prawo na stoku czyli ustawa o na zorganizowanych terenach narciarskich 01 Lip 2011 17:15 #2410

• kiedar
  • ( Admin )
  • kiedar's Avatar
  • Administrator
  • PJN - Pług Jest Najważniejszy
    938
A mnie zastanawia po co w tym artykule taka informacja:
Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim będzie zobowiązany do prowadzenia rejestru wypadków. Ma on zawierać m.in. dane osoby, której udzielono pomocy, rodzaj urazu, imiona i nazwiska ratowników udzielających pomocy. Te dane mają być przechowywane przez 10 lat.

Nie neguję potrzeby prowadzenia rejestru, tylko długość okresu przechowywania takich informacji. Urząd Skarbowy ma 5 lat na to by nas złupić i dokumentacje dla niego mamy tyle lat trzymać, a tu 10 lat. Ciekawe jakie są wymogi odnośnie przechowywania tej dokumentacji? Nic to, nie ja ją przechowuje więc nie moje zmartwienie.

Ustawa na razie chyba jest tylko po to by być niestety. Sama ustawa nie zmieni nic, bo:
- po pierwsze nikt jej nie będzie egzekwował (poza obowiązkiem "kaskowym" - bo to dodatkowe wpływy dla właścicieli którzy za dodatkową opłatą chętnie wypożyczą kask zapominalskim);
- po drugie nie ma mowy o pieniądzach na patrole policyjne na stoku, a bez tego nici z przepisu o jeździe pod wpływem alkoholu - na jakiej zasadzie będzie to określane - alkomat, błędne oczy, zarumienione policzki, czy nieświeży oddech??

Radek frekwencja była niemal 100% bo dziś przejmowali przewodnictwo, to warto się w mediach pokazać, a temat ustawy modny i szlachetny to jak głosować przeciw
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2011 17:18 przez kiedar.
Za tę wiadomość podziękował(a): decentski

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 08 Lip 2011 23:37 #2500

• decentski
  • ( Admin )
  • decentski's Avatar
  • Moderator
    2613
Witam,

Jak by ktoś chciał się zapoznać z ustawą można pobrać poniżej z załącznika, można się uzbroić i zabrać na stok :):)

dziwne te zapisy są
Osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie
narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy
kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

Zabrania się uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie
narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

wszędzie wspomina się o narciarzach i snowboardzistach a co jak na stoku będzie ktoś inny np; SkiiTrike i jeszcze dziwne jest to że jak już będziemy uprawiać Skituring lub Freeride to już prawo nas nie dotyczy ???? :):) bomba

Pozdrawiam
www.skifever.pl/forum

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Warunki na stokach
Filmy narciarskie
Sprzęt narciarski
Ostatnio zmieniany: 08 Lip 2011 23:48 przez decentski.

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 14 Lip 2011 19:50 #2565

• kiedar
  • ( Admin )
  • kiedar's Avatar
  • Administrator
  • PJN - Pług Jest Najważniejszy
    938
Przeczytałem ustawę i przyznam, że jestem w szoku. Prawie jak w kinie - na początek sporo śmiechu, w środku coś ciekawego a na koniec życie jak zawsze będzie daleko od ustawy i nikomu - zwłaszcza ustawodawcom - to nie będzie przeszkadzało.

1. Początek, czyli coś do śmiechu.

Po latach nauki geografii dowiedziałem się, że jest w Polsce nowa kraina - Wyżyna Krakowsko-Wieluńska - i dzięki tej ustawie sięgnąłem do zeszytów i książek do przyrody w szkole podstawowej mojej córki i takowej krainy nie znalazłem, ale wujek Googel mi wskazał właściwe miejsce na mapie :lol2: A na poważnie to nigdy nie słyszałem o takim zlepieniu obu Wyżyn (krakowsko-częstochowskiej i wieluńskiej) ale sejm wie lepiej - ciekawe co na to nauczyciele geografii.

No i drugi śmieszny moment w czytaniu ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
11) wypadku– rozumie się przez to .... lub rozstrój zdrowia osoby przebywającej w górach lub na zorganizowanych terenach
narciarskich;
Za przeproszeniem sraczka w Jurgowie to w tym sezonie też będzie wypadek!!! :D Ciekawe kto odszkodowanie wypłaci :biglol:

2. Coś ciekawego i dobrego w tej ustawie.
Art 18
pkt 2
Zapewnienie warunków bezpieczeństwa ..., polega w szczególności na:
1) przygotowaniu, oznakowaniu, zabezpieczeniu terenów, obiektów i urządzeń
służących do uprawiania narciarstwa i snowboardingu, oraz bieżącej kontroli
stanu zabezpieczeń, oznaczeń i warunków narciarskich;
3) określeniu i upowszechnieniu zasad korzystania z danego terenu, obiektu i urządzenia;
4) informowaniu o warunkach narciarskich i ich zmianach;
5) prowadzeniu działalności profilaktycznej i informacyjnej dotyczącej bezpieczeństwa
podczas uprawiania narciarstwa i snowboardingu;

Art. 27.
1. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim informuje o zasadach korzystania
ze zorganizowanych terenów narciarskich poprzez umieszczenie i rozpowszechnienie
tych informacji w miejscach wejścia na te tereny, a w szczególności
przy miejscach sprzedaży biletów wstępu i przy stacjach urządzeń transportu linowego
i taśmowego przeznaczonych do transportu osób.
2. W miejscach, o których mowa w ust. 1, zarządzający zorganizowanym terenem
narciarskim zamieszcza dodatkowo informacje zawierające w szczególności:
1) mapy poglądowe zorganizowanych terenów narciarskich z zaznaczeniem
przebiegu, trudności, długości i sposobu oznaczenia udostępnionych do użytku
narciarskich tras zjazdowych, biegowych oraz nartostrad oraz miejsca
udzielania pierwszej pomocy;
2) informacje o ewentualnych zamknięciach niektórych narciarskich tras zjazdowych,
biegowych, nartostrad lub ich odcinków;
3) informacje o warunkach narciarskich obejmujące w szczególności warunki
śniegowe, stan przygotowania trasy, temperaturę, prędkość wiatru, widzialność;
4) informacje promujące zasady bezpiecznego uprawiania narciarstwa i snowboardingu;
5) sposoby powiadamiania o wypadkach wraz z numerami telefonicznymi lokalnego
ratownictwa narciarskiego oraz numerami alarmowymi.

Ładnie brzmi, ale kto to będzie egzekwował i co grozi za niestosowanie się do tego przepisu? Jeśli nic, to po co to wprowadzać?

Nic lecimy dalej:
Art. 21.
1. Zarządzający zorganizowanymi terenami narciarskimi zobowiązany jest do przeprowadzenia
codziennej kontroli stanu zabezpieczeń, oznakowania i stanu przygotowania
terenów, obiektów i urządzeń na zorganizowanych terenach narciarskich
przed ich otwarciem oraz po ich zamknięciu.
2. Z przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, sporządza się protokół.
3. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim, w drodze umowy, może zlecić
zadania określone w ust. 1 i 2, podmiotowi uprawnionemu do wykonywania
ratownictwa górskiego.

Krzysiek na mocy prawa w zbliżającym się sezonie będziesz wiedział komu tyłek skopać za otworzenie trasy z połacią lodu bez oznaczenia tego terenu - temu kto podpisał się rano pod protokołem.

Dalej:
Art. 24.
1. Usytuowanie pólek ćwiczebnych oraz parków narciarskich nie może kolidować z
narciarskimi trasami zjazdowymi, biegowymi, nartostradami oraz innymi drogami,
szlakami turystycznymi pieszymi i narciarskimi.
Wreszcie! Tylko czy teraz cwaniaki nie powiedzą tak, "u nas nie ma pólek ćwiczebnych" bo
"Ilekroć w ustawie jest mowa o:
3) pólkach ćwiczebnych – rozumie się przez to tereny przeznaczone w szczególności
do nauczania narciarstwa lub snowboardingu;
a instruktorzy korzystają ze stoków ogólnodostępnych i ten przepis nas nie dotyczy.

Może jestem przewrażliwiony, ale czy tutaj nie powinno być punktu mówiącego o tym iż początkową naukę narciarstwa powinno się prowadzić właśnie na takim "pólku ćwiczebnym" a nie na stoku ogólnie dostępnym?

Na dziś tyle ale cdn...

P.S.
Ciekawa ta ustawa i wiele ma fajnych punktów jeszcze, ale nikt tego nie będzie egzekwował i szkoda tylko papiru na drukowanie dziennika ustaw :(
Za tę wiadomość podziękował(a): decentski

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 15 Lip 2011 10:33 #2584

• Łysy
  • ( Użytkownik )
  • Łysy's Avatar
  • Ski Level: 2
    660
A mnie bardziej ciekawi kto za to wszystko zapłaci ??? pewnie się nie pomylę jeśli stwierdzę , że właśnie my narciarze :angry:
Pozdrawiam Krzysztof ...:)
Dwie rzeczy są nieograniczone ...wszechświat i ludzka głupota .

Ten, który wie i wie ,że wie: Jest nauczycielem-naśladuj go
Ten. który wie i nie wie , że wie: Śpi - obudź go
Ten. który nie wie i wie , że nie wie: Jest uczniem- ucz go
Ale ten , który nie wie i nie wie , że nie wie:
Jest niebezpieczny unikaj go !
Ostatnio zmieniany: 15 Lip 2011 10:34 przez Łysy.

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 15 Lip 2011 22:34 #2617

• decentski
  • ( Admin )
  • decentski's Avatar
  • Moderator
    2613
ja jestem ciekaw jednego kiedy Policja uzna że jesteśmy pod wpływem alkoholu czy już przy 0,1 promila nas wyrzucą ze stoku czy trzeba będzie mieć więcej i jak dopilnują aby taki ktosiek nie wrócił na stok ???? zabiorą narty ??? Cała ta ustawa traktująca o stokach narciarskich nadaje się do kosza jest zbyt ogólna i nie ma tam żadnej wzmianki o karach lub jak egzekwować to prawo ??? a zimą na 100% osłowie będą się chwalić że przyjęli ustawę i będzie lepiej szkoda że tyle lat pracy i nic się nie zmieni ....

a ta regulacja z pólkami ćwiczebnymi to jakaś głupota moim zdaniem - ktoś kto jedzie pod okiem instruktora nie stwarza zagrożenia po za tym człowiek jak widzi osobę uczącą się bierze poprawkę i ominie do du.... cała ta ustawa i tyle

Pozdrawiam
www.skifever.pl/forum

Warunki na stokach
Filmy narciarskie
Sprzęt narciarski
Ostatnio zmieniany: 15 Lip 2011 22:37 przez decentski.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łysy

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 16 Lip 2011 10:38 #2619

• Łysy
  • ( Użytkownik )
  • Łysy's Avatar
    660
Tak właśnie wygląda pisanie ustaw z za biurka .
Ja myślę , że nam nie potrzeba jakiejś kosmicznej ustawy , według mnie wystarczy przeniesienie odpowiedzialności za to co się dzieje na stoku na jego właściciela , to natomiast wymusiło by wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia do karnetu (i w cale nie musi to być wielka kwota) zmusiło by właściciela do większej dbałości o bezpieczeństwo , być może pojawiłoby się kilku gości z obsługi na nartach którzy pilnowali by , aby nie było wariatów na stoku , lub gorzej pijanych na nim-oczywiście z prawem do zbadania takiego delikwenta i usunięciem go ze stoku .....to wszystko jest banalnie proste , wystarczy to wpisać w regulamin stacji i nie trzeba na to ustawy , bo paradoksalnie w naszym kraju ustawy są pisane nie dla nas tylko przeciwko nam !

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 19 Lip 2011 15:05 #2658

• decentski
  • ( Admin )
  • decentski's Avatar
  • Moderator
    2613
Przeglądam ustawę podobną ale włoską i tam np w ustawie jest napisane że właściciel stacji jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC w przypadku powstania szkód z jego strony jak i osób trzecich w przeciwnym wypadku czeka go kara od 20 tys do 200 tys euro ciekawe że w naszych ustawach nie ma mowy o karach przynajmniej ja nie widziałem i to jest całe Polskie prawo.

w ich ustawie jest nawet zapis który zobowiązuje ministerstwo zdrowia i sportu do przekazywania odpowiednich środków na w celu promowania bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych :) a u nas

nawet jest zabezpieczenie na wypadek gdyby ktoś wpadł na pomysł sprzedawania kasków bez atestów podlega każe od 5.000 euro do 100.000 euro. u nas nic nie ma na ten temat jest aby mieć kask i koniec

jest pełen opis jak powinien zachować się narciarz podczas wyprzedzania, na skrzyżowaniach nartostrad oraz na temat prędkości - a u nas nic

ciekawi mnie ten zapis
Na skrzyżowaniach narciarzy musi udzielić pierwszeństwa narciarzom z prawej strony lub zgodnie z oznaczeniami. czyli nie ten co na górze tylko ten co po naszej prawej stronie ma pierwszeństwo

Pozdrawiam
www.skifever.pl/forum

Warunki na stokach
Filmy narciarskie
Sprzęt narciarski

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 19 Lip 2011 17:08 #2661

• Łysy
  • ( Użytkownik )
  • Łysy's Avatar
    660
i o tym właśnie pisałem w moim poście .....
Na skrzyżowaniach narciarzy musi udzielić pierwszeństwa narciarzom z prawej strony lub zgodnie z oznaczeniami. czyli nie ten co na górze tylko ten co po naszej prawej stronie ma pierwszeństwo

chyba źle zinterpretowałeś ten zapis ....chodzi mianowicie o skrzyżowanie dróg(tras) a nie o samą jazdę ,w tym przypadku jeśli skrzyżowanie nie ma oznakować obowiązuje pierwszeństwo z prawej strony , tak samo jak w ruchu drogowym :) przemyśl to co napisałeś :)

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 19 Lip 2011 17:33 #2662

• decentski
  • ( Admin )
  • decentski's Avatar
  • Moderator
    2613
ale jadąc powiedzmy w Jurgowie tą niebieską trasą od krzesła ona później w połowie góry łączy się z czerwoną i jadąc tą pierwszą i wjeżdżając na czerwoną teoretycznie mam pierwszeństwo bo są z lewej ????

podobny układ jest na Kotelnicy tylko tam się schodzą trzy trasy więc jadać skrajną wszystkich mam z lewej i powinni ustąpić pierwszeństwa ???

Pozdrawiam
www.skifever.pl/forum

Warunki na stokach
Filmy narciarskie
Sprzęt narciarski

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 19 Lip 2011 18:03 #2664

• Łysy
  • ( Użytkownik )
  • Łysy's Avatar
    660
decentski napisał:
ale jadąc powiedzmy w Jurgowie tą niebieską trasą od krzesła ona później w połowie góry łączy się z czerwoną i jadąc tą pierwszą i wjeżdżając na czerwoną teoretycznie mam pierwszeństwo bo są z lewej ????

Coś mi się wydaje , że mylisz pojęcia !

jadąc w Jurgowie prawą stroną i niebieska trasą chcąc wjechać na trasę czerwoną , wykonujesz mój drogi manewr skrętu w lewo , a nie wjeżdżasz z skrzyżowania z prawej strony .....pomyliłeś zmianę pasa ruchu z wjazdem na skrzyżowanie równoległe .....:) zdarza się o, oby nie na drodze.

Ostatnio zmieniany: 19 Lip 2011 18:04 przez Łysy.

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 20 Lip 2011 20:15 #2692

• decentski
  • ( Admin )
  • decentski's Avatar
  • Moderator
    2613
To taki materiał na co liczono jak wejdzie ustawa :( długie ale warto

Pozdrawiam
www.skifever.pl/forum

Warunki na stokach
Filmy narciarskie
Sprzęt narciarski

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 20 Lip 2011 21:16 #2695

• Łysy
  • ( Użytkownik )
  • Łysy's Avatar
    660
Dobry reportaż , szkoda , że bez odzewu niestety to wszystko zostaje :(

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 10 Sie 2011 10:20 #3040

• decentski
  • ( Admin )
  • decentski's Avatar
  • Moderator
    2613
Krótko trwała euforia goprowców związana z przyjęciem przez Sejm ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach. Senat wprowadził do niej aż 41 poprawek, które - zdaniem ratowników - niweczą jej najważniejsze założenia.

Przepisy ugruntowały pozycję ratownictwa górskiego, zakres odpowiedzialności GOPR i TOPR, tworzyły nawet nową profesję - ratownika narciarskiego, a także określały zasady finansowania. I właśnie te ostatnie wzbudziły najwięcej emocji. Ratownicy chcą, by w ustawie państwo poprzez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji "powierzało" im określone zadania, a nie "zlecało". więcej tu

A chodzi o kasę bo według Pana z MSWiA Zbigniewa Sosnowskiego ratownictwo otrzyma za dużo kasy z budżetu na ratowanie ludzi teraz jest to 9 mln a będzie 20 mln, masakra nie chodzi o bezpieczeństwo tylko o kasę, jaka rada może zamknąć góry postawić płot i koniec problemu niech Polacy jeżdżą do Czech, Słowację czy Ukrainę

Pozdrawiam
www.skifever.pl/forum

Warunki na stokach
Filmy narciarskie
Sprzęt narciarski

Odp: Prawo na stoku czyli ustawa o zorganizowanych terenach narciarskich 10 Sie 2011 10:40 #3041

• Łysy
  • ( Użytkownik )
  • Łysy's Avatar
    660
Chwila chwila ....a co nie stać włąściciela(i) stoku na utrzymanie 1-2 ratowników górskich ? jasne najlepiej to wyciągać rękę po pieniądze do skarbu państwa , ale jak przyjdzie do tegoż skarbu odprowadzić kasę , to się okazuje , że więcej ja płacę podatku niż właściciel stoku , który wiecznie ponosi straty , inwestuje w nowe i pierwszy w kolejce ustawia się po zwrot Vat . Ten kraj to jedna wielka farsa .
Masz rację Radziu zbojkotujmy to wszystko i zacznijmy jeździć za granicę .

• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

SKI szkoła

Reklama

Facebook

SKI Kontakt

Jesteś na stoku wydarzyło się coś ciekawego poinformuj innych narciarzy o panujących warunkach na stoku.

Prześlij zdjęcia Napisz klika słówNapisz jakie panują warunki

reporter@skifever.pl

T-Mobile: 664 128 339

Opłata za MMS i SMS wg stawek operatora.