SkiFever.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
SkiFever Co nowego na stoku Alpy Arlberg ośrodek sportów zimowych

Arlberg ośrodek sportów zimowych

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Stuben © Lech Zürs Tourismus/Franz JosefUznawany za klejnot, najwspanialszy bodaj region Alp. Cieszy się legendarną sławą, a jego nazwa jest synonimem pasji. Dla miłośników sportów zimowych to perła w koronie! Arlberg – kolebka narciarstwa alpejskiego z pełnym zimowego czaru krajobrazem, którego uroku nie da się porównać z niczym.

 

Sunąc przez bezmiar skrzących się kryształków lodu, pośród zapierającej dech w piersiach górskiej krainy, niemal unosząc się nad ziemią w wirującym w powietrzu śniegu, odczuwając niezwykłe emocje – wspomnienia tych chwil są najcenniejsze. Taki Arlberg znają prawdziwi królowie śnieżnych tras – i to od zawsze! Znamienny jest fakt, że stąd właśnie wywodzą się pionierzy narciarstwa alpejskiego, a także liczni zdobywcy medali olimpijskich. Prekursorzy tej zimowej dyscypliny sportu również dostrzegli i docenili wyjątkowy charakter regionu, mianując Arlberg swoją ojczyzną z wyboru i rozsławiając go na cały świat.

Dźwięcznie brzmiąca nazwa nie pochodzi od szczytu górskiego, lecz od biegnącego przez przełęcz historycznego szlaku, położonego na granicy najbardziej wysuniętych na zachód austriackich krajów związkowych. Już pierwsi mieszkańcy tych terenów mianem „Arlberg“ określali nie tylko samą przełęcz, ale też przestrzeń, w której żyli – rozległą, otaczającą ich krainę, ów fascynujący alpejski krajobraz rozciągający się między Tyrolem i leżącym na zachód od przełęczy Vorarlbergiem (którego nazwę można tłumaczyć jako „Przed-arlberg”!). Gdy ponad sto lat temu narciarstwo alpejskie zaczęli uprawiać pierwsi pasjonaci, serca wielu z nich podbił Arlberg – i tak już zostało do dziś.

St. Anton © Lech Zürs Tourismus/Schmidt FriedrichArlberg od dawna uznawany jest za ośrodek sportów zimowych, co nobilituje. Oznakowane trasy zjazdowe o długości 280 km czynią go jednym z  najbardziej rozległych, a przede wszystkim najbardziej urozmaiconych i gwarantujących śnieg terenów narciarskich na całej kuli ziemskiej. Na wysokości pomiędzy 1300 m i 2800 m znajduje się słynna trasa Kandahar i łagodne zbocza, dzięki czemu zarówno żądni wrażeń początkujący narciarze, jak i wymagający zawodowcy znajdą coś dla siebie. Snowboardziści i freeriderzy mają tu swoją mekkę, bo Arlberg ma zdolność wręcz magnetycznego przyciągania.

Arlberg © Lech Zürs TourismusBlisko 180 km zjazdów pozatrasowych położonych na dziewiczych terenach, w głębokim śniegu gwarantuje nieporównywalne z niczym innym przeżycia, zachęcając nie tylko do takich wyczynów, jak brawurowe dropy czy idealny ślad. Zachwyceni przybysze ze wszystkich stron świata podkreślają, że śnieżny puch jest tutaj najlepszy, panorama najpiękniejsza, a szerokie wiraże na świeżo ośnieżonych stokach Arlbergu na zawsze pozostają w pamięci. Znakomicie wyszkoleni instruktorzy narciarstwa i przewodnicy towarzyszący na trasach zjazdowych oferują fachowe wsparcie. Nieprzypadkowo kuźnia austriackich talentów narciarskich znajduje się właśnie w Arlbergu, gdzie w roku 1906 zorganizowano pierwszy na świecie kurs nauki jazdy na nartach.

Miejsce „białego szaleństwa“, posiada także infrastrukturę na – co oczywiste – najwyższym poziomie. Imponujące wysokości, na jakie docierają 84 kolejki górskie, wprawiają w zdumienie. W wielu z nich znajdują się podgrzewane siedzenia – to tutejszy wynalazek, bo w Arlbergu komfort jest na pierwszym miejscu. To właśnie w Arlberg powstał pierwszy w Austrii wyciąg narciarski i pierwsza kolej linowa pomyślana do użytku zimowego. Stało się tradycją, że ten region jest zawsze o krok do przodu i toruje narciarstwu alpejskiemu drogę ku przyszłości. Miejscową ludność cechuje pionierskie podejście  oraz bezkompromisowość wszędzie tam, gdzie chodzi o jakość, o czym stali goście wiedzą od dawna, co doceniają i z czego z przyjemnością korzystają.

Gdy turystom odwiedzającym Arlberg, podejmowanym z serdeczną gościnnością i rozpieszczanym standardem noclegów, poziomem obsługi, a także bogatą ofertą kulinarną, zabiegami wellness i rozrywkami, zabraknie wreszcie życzeń, największy prezent sprawi im lokalna przyroda. To tu strome turnie Alp Wapiennych, zachodząc na oblodzone olbrzymy skalne obszaru skał pierwotnych, tworzą bodaj najbardziej imponującą, a już z pewnością najbardziej urozmaiconą panoramę gór w całym łuku Alp. W tym fantastycznym krajobrazie na różnych wysokościach kryje się pięć arlberskich miejscowości:

  • dynamiczny, sportowy i czarujący St. Anton - leżąca u wschodniego podnóża przełęczy Arlberg kosmopolityczna miejscowość o światowej sławie i wyjątkowej atmosferze, miejsce, w którym odbyły się mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim w 2001 roku;
  • idylliczny, familijny, rozpieszczający przybyszów Stuben - już sama nazwa, oznaczająca w języku niemieckim ‘pokój', ‘izba', świadczy o charakterze tej oazy spokoju, leżącej u zachodniego podnóża przełęczy, stąd też pochodził pionier narciarstwa Hannes Schneider;
  • ekskluzywny, historyczny, uwodzicielski St. Christoph - bogaty w tradycje śnieżny raj na przełęczy Arlberg o charakterystycznym rysie i z 5-gwiazdkowym hotelem o światowej renomie;
  • elegancki, szykowny, kuszący Zürs - światowe, a jednocześnie swojskie miejsce wysoko nad poziomem morza, zaraz za prowadzącą w kierunku północnym przełęczą Flexen, leżącą niedaleko od przełęczy Arlberg - po jej zachodniej stronie, popularne miejsce wśród znanych osobistości;
  • gustowny, luksusowy, sielski Lech - cudowna alpejska wioska, pielęgnująca sprawdzone tradycje, leży zaledwie kilka kilometrów dalej na północ, w przepięknej dolinie Hochtal.

Każda z wymienionych pięciu miejscowości ma niepowtarzalny urok. Cechą wspólną wszystkich jest ich ekskluzywność, absolutne dążenie do tego, by otoczyć, oczarować gości tym, co nadzwyczajne – to obietnica spełnionego zimowego marzenia. Zachęcamy do odkrycia skarbów, jakie natura gęsto rozsypała po naszym królestwie śnieżnych kryształów.

Jeden karnet wystarczy, aby odkryć całe bogactwo Arlbergu, a narciarstwo alpejskie poznać od podszewki! Zapraszamy do skorzystania z uroków bodaj najpiękniejszego regionu narciarskiego wszechczasów! Warto zasmakować uroków, odkryć pasję, przeżyć fantastyczny urlop, pozwolić sobie na to, co najlepsze!


Więcej informacji udziela:

info@lech-zuers.at


 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sprzęt narciarskiSKI szkoła

Reklama

Sonda

Gdzie najczęściej jeździcie na nartach w Polsce
 

SkiFever Google+

Facebook

SKI Kontakt

Jesteś na stoku wydarzyło się coś ciekawego poinformuj innych narciarzy o panujących warunkach na stoku.

Prześlij zdjęcia Napisz klika słówNapisz jakie panują warunki

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:

reporter@skifever.pl

T-Mobile: 664 128 339

Opłata za MMS i SMS wg stawek operatora.