SkiFever.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Narciarstwo wydmowe

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 

Foto: Ski NamibiaPomysł o jeżdżeniu na nartach po różnych nawierzchniach (śniegu, lodzie, wodzie, mokrej trawie, igielicie, żwirze i piasku) istnieje już od jakiegoś czasu.

Jako były uczestnik zawodów w kombinacji norweskiej i zapalony miłośnik jazdy na nartach zacząłem wykorzystywać do tego celu naturalne środowisko – piaskowe wydmy pustyni Namibii. Ogromne góry piasku jak te w Namibii z pewnością przyspieszą bicie serca każdego prawdziwego narciarza!

Ale jak zacząć coś takiego, nie mając nawet nart? Wpadłem na pomysł organizowania narciarskich wycieczek z przewodnikiem. Pierwsza wycieczka do Sossusvlei z moim bratem Christianem była dla mnie swojego rodzaju próbą generalną. Na początku wspięliśmy się na jedną z najwyższych wydm w tamtym rejonie. Następnie przypiąłem narty i z uczuciem mdłości w żołądku rzuciłem się w dół tej piaszczystej skarpy. Ku zaskoczeni wszystkich narty rozwijały całkiem sporą prędkość.

Pomysł się narodził!

Dla zaawansowanych narciarzy typowe manewry narciarskie, na tym nieznanym dotąd piaszczystym podłożu, są możliwe do wykonania już po krótkim czasie. Nie tylko jako narciarz, ale także jako serwisant nart po kilku próbach z różnymi smarami i nastawami wiązań, jak również modyfikacji zwykłych techniki zjazdu na śniegu, mogłem osiągnąć znaczną poprawę prędkości. Początkujący mogą więc kontrolować dość dobrze swoje narty na piaszczystych wydmach już po dwóch, trzech zjazdach.

Możliwości dla narciarstwa na piaskach Pustyni Namib (wysokie wydmy, zapierające dech w piersiach widoki, długie pasma wydm – lubię je także nazywać "najszerszą piaszczystą plażą na świecie") są niezliczone. Nie tylko szybkie zjazdy na wydmach dają "kopa", ale także krajobrazy i otaczająca natura są po prostu jedynymi w swoim rodzaju na tej najstarszej na świecie pustyni.

W przyszłości planuję zbudować narty idealne do jazdy po piasku. Do tego przedsięwzięcia szukam partnera z branży narciarskiego, którego mógłbym zainteresować swoimi pomysłami.

Ochrona środowiska naturalnego.

Oczywiście nie tracę z oczu aspektu ochrony środowiska naturalnego. Wraz z rosnącym zainteresowaniem narciarstwem wydmowym planuję zmieniać wydmy do zjazdów, aby pozwolić na ich naturalną regenerację poprzez wiatr.

Duneracer Henrik May

Henrik May urodził się 1975 w Suhl (Thuringia Forest) w Niemczech od 1998 roku mieszka w Namibii a w 2002 zaczęła się jego przygoda z narciarstwem wydmowym. 

Kilka filmów z jazdy po piaskach Namibi

Film z bicia rekordu Guinness w szybkości zjazdu na nartach po piasku. Rekord był ustanowiony 31 Maja 2010, Henrik miał jedną godzinę na ustanowienie rekordu w tym czasie udało mu się zjechać trzykrotnie, po sprawdzeniu czasów z przejazdów okazało się, że drugi zjazd był najszybszy a prędkość osiągnięta przez Henrika wyniosła 92,12 km/h.

Rekord był ustanowiony na sprzęcie firmy Head z użyciem smarów Swix-Toko a aby nadać jak najbardziej opływowej sylwetki Henrik na głowie miał specjalny kask rowerzysty firmy, Uvex.


 

 

 

Źródło: http://www.ski-namibia.com

 

 

 
Opublikowano: 24 Cze 2013 09:09 przez gajowy01 #9837
gajowy01's Avatar
Na innym forum ktoś odświeżył temat sand skiingu - a mnie z różnych powodów przypomniało się coś jakby związanego z tematem.
Jazdy tu co prawda nie ma ale narty, lato i piasek są :)

Polacy nie gęsi ...czyli Bogumił Kobiela na plaży w Sopocie ...okrągłe 50 lat temu :)właściwa akcja zaczyna się w 2'30''

"...ja uważam że nie należy wychodzić z formy po prostu..." :)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ośrodki SKi

Sprzęt narciarskiSKI szkoła

Reklama

Sonda

Gdzie najczęściej jeździcie na nartach w Polsce
 

SkiFever Google+

Facebook

SKI Kontakt

Jesteś na stoku wydarzyło się coś ciekawego poinformuj innych narciarzy o panujących warunkach na stoku.

Prześlij zdjęcia Napisz klika słówNapisz jakie panują warunki

Zostań naszym Reporterem napisz jaka jest pogoda, warunki na stoku, zrób zdjęcia i wyślij swój materiał na:

reporter@skifever.pl

T-Mobile: 664 128 339

Opłata za MMS i SMS wg stawek operatora.